ОФІЦІЙНИЙ САЙТ НАЦІОНАЛЬНОГО ДЕНДРОЛОГІЧНОГО ПАРКУ "СОФІЇВКА"   www.sofiyivka.org.ua русский english
- 7 -
Новий вхід з вул. Київської
Новий вхід з вул. Київської

Шостий період: з 1980 року по даний час. Найбільші реставраційні, ремонтні та відновлювальні роботи в "Софіївці" було проведено після стихійного лиха в 1980 році, коли за чотири місяці було реставровано більше п'ятидесяти об'єктів. За період з 1980 по 1993 рік за проектом Є. Лопушинської упорядковано Ахеронтійське озеро, збудовано альтанку Грибок. Починаючи з 1980 року, освоюється територія колишньої військової частини площею 5,1 га, де організовується адміністративно-господарча зона парку. Тут практично заново відбудовується 25 гаражів для автомобілів, тракторів і старовинних карет, які закуповуються в Польщі. Капітально ремонтується пункт технічного обслуговування техніки, добудовується невеликий лабораторний корпус з кімнатами для приїжджих. На базі колишніх складів боєприпасів, де під час війни німцями був влаштований госпіталь для радянських військовополонених з Уманської ями, збудовано бібліотеку з читальним залом, їдальню для робітників та службовців з кімнатою відпочинку, зал засідань на 90 місць, складські приміщення, газифіковано котельню, побудовано водонапірну башту, куди подається вода із свердловини, пробуреної в Західній частині парку. Збудовано пилораму, столярний цех, сауну, приміщення для утримання коней, овець, птиці. З території парку за період з 1980 року по 1996 рік відселено 25 сімей та поліпшено житлові умови восьми сімей. Сьогодні на території парку і розсадника загальною площею 153,7 га, не проживає жодна сім'я, а це створює ідеальні умови для дотримання заповідного режиму парку, який з 1993 року охороняється підрозділом міліції.

На території розсадника збудовано котельню, яку газифіковано в 1996 році, теплицю площею 0,4 га, підвал для збереження саджанців, площею 180 м2, з надбудованим поверх нього півтораповерховим приміщенням, де розташовано всі служби і побутові кімнати цього підрозділу. Окрім того, побудовано туманоутворюючу установку для вкорінення кореневласних саджанців, контейнерний майданчик, водонапірну башту з власною свердловиною та водонасосну станцію на березі Красноставського ставка, звідки подається вода для поливу.

Медаль

За проведену роботу в ці роки адміністрацію "Софіївки" нагороджено в 1995 році медаллю, дипломом та пам'ятною табличкою міжнародної неурядової організації Європа-Ностра, яка з 160 заявок на конкурс за краще збереження, відновлення і реставрацію пам'яток історії, культури, архітектурних споруд та природних ландшафтів відзначила 30, з них 6 - медалями, дипломами та пам'ятними табличками.

Диплом

На виконання розпорядження Президента України за N 26/93-рп від 10 березня 1993 року та постанови Кабінету Міністрів за N 456 від 16 червня 1993 року "Про заходи щодо підготовки та відзначення 200-річчя заснування дендрологічного парку "Софіївка" Академії наук" Київським інститутом "Укрінжпроект" розроблено проект Генерального плану благоустрою, відновлення і розширення парку. Збудовано нову міську водонасосну станцію замість знесеної біля Головних воріт. Проведено повну реконструкцію зони Головного входу з вулиці Садової разом з мостом через р. Кам'янку та блоком обслуговування туристів, створеного на базі колишнього ресторану "Дружба", який постановою сесії Міської ради народних депутатів в 1995 році передано на баланс "Софіївки". По тальвегу Грекової балки, у відповідності з оригіналом карти "Софіївки" за 1855 рік, відновлено три ставки. Тут створено дорожно-алейну систему, що з'єднує Головний вхід з зоною обслуговування туристів; вона збудована протягом 1995-96 рр. по вул. Київській і включає в себе два однотипних будинки з касами, квітковим магазином, акванаріумом, кафе. З архітектурної точки зору вони відтворюють елементи, характерні для гроту Фетіди. В цій зоні збудовано стоянку для автобусів та автомашин загальною кількістю понад 100 одиниць. Побудовано нову газифіковану котельню, підземний туалет, каналізаційну станцію, очисні споруди, фонтан із зворотнім водопостачанням.


Нова зона парку, вид на Ліщиновий став та Будинок вчених

Маршрут туристів від Вхідної зони з вулиці Київської до Головного входу пролягає практично по новій частині парку, яку створено за ці роки у відповідності до вимог Флорентійської хартії з метою збереження історичної частини парку. Тут створені ідеальні умови для поглибленої наукової роботи з інтродукованими деревними та кущовими рослинами, чого не можна було робити в історичній експозиційній зоні парку. Тут же збудовано науково-лабораторний корпус площею п'ять тисяч квадратних метрів, в якому в майбутньому можна розмістити український інститут дендрології, що забезпечить науковий підхід до збереження унікальної "Софіївки", як і інших парків держави, для майбутніх поколінь.

На виконання вищезгаданої постанови уряду реставровано міст в Темпейській долині, композицію "Чортів міст", підземну річку Ахеронт та Амстердамський шлюз. Відновлено паромну переправу до острова Анти-Цирцеї та серпантинову доріжку на Партерному амфітеатрі, який зазнав корінних змін, починаючи від демонтажу гранітних східців і пересадки сорокарічних туй, ялівців, шовковиць, що насаджували тут за останні роки.

Реставровано всі скульптури та бюсти. Вилито із бронзи і встановлено скульптуру триголового "Орла" на обеліску, реставровано грот Діани, по всьому маршруту встановлено лавочки, на зразок тих, що знаходились тут до революції 1917 р.

Важливо відзначити, що за ці роки створено музей "Софіївки", видано монографії з історії парку, завдяки яким відновлено історичні назви об'єктів парку, встановлено і деталізовано первісну сюжетну ідею паркових композицій, розкрито їх семантику. За ці роки завдяки постійним науковим експедиціям значно збільшилась кількість інтродукованих рослин.

28 лютого 2004 року Указом Президента України за № 249/2004, дендрологічному парку надано статус національної установи і відтепер він буде іменуватися Національний дендрологічний парк „Софіївка”. Підставою для цієї події є чергове, на державному рівні визнання дендрологічного парку „Софіївка” Національної академії наук України як світової пам’ятки садово-паркового мистецтва, як провідного науково-дослідного природоохоронного і культурного центру, що досягнув найвищих показників у своїй діяльності щодо використання інтелектуального потенціалу нації, реалізація ідей національного відродження та розвитку України. Також, підставами для надання статусу національного дендрологічному парку „Софіївка” слугувало загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності його колективу, наявність у ньому визнаних на світовому рівні фахівців з великим досвідом роботи, що забезпечують вагомі наукові результати та реальні перспективи розвитку і сучасна матеріально-технічна база, яка спроможна в майбутньому забезпечити діяльність авторських шкіл, що сформувалися в цій установі.

Багаторічна напружена робота колективу дендропарку „Софіївка” НАН України зі збагачення біологічного різноманіття парку і створення колекційного фонду заслужено відзначена Кабінетом Міністрів України, розпорядженням якого від 11.02.2004 р. за № 73-р, колекції інтродуцентів деревних і кущових рослин дендрологічного парку „Софіївка” внесено до реєстру Національного надбання.

В історії заснування, будівництва та розвитку "Софіївки" ми виділяємо шість окремих періодів.

  1. 1796-1831. Заснування.
  2. 1831-1859. Царицин сад.
  3. 1859-1929. Училище садівництва.
  4. 1929-1955. Державний заповідник.
  5. 1955-1980. Академія Наук.
  6. 1980 по теперішній час. Відновлення.

Парк, як наукова установа Національної Академії Наук України, активно займається дослідженнями, пов’язаними з вивченням природної та культурної флори південного Лісостепу України, а також інтродукцією та акліматизацією рослин в регіоні.

Стаття директора дендропарку
І.С.Косенка підсумовує цю ділянку роботи парку:

50-річчя Національного дендрологічного парку "Софіївка" як наукової установи НАН України

У підсумковій статті І.С.Косенка зроблено огляд всієї історії парку з моменту заснування до сьогоднішніх днів:
205 років заснування Софіївки

Колективом парку видано каталог рослин , в якому нараховується 1994 таксони з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав’янистих рослин в тому числі 25 таксонів ліщин, 24 — буків, 41 — ялин, 44 — ялівці, 100 — ліан, 320 — троянд, 57 — рододендронів, 376 — ґрунтопокривних та 98 — квіткових рослин.
Каталог (zip 380 КБ)

Розсадник дендропарку є унікальним центром по вирощування посадкового матеріалу хвойних та листяних дерев, кущів, троянд - всього більше 200 позицій.
Прайс-лист
Переглянути|Скачати (22 КБ)

Красу парку оспівувало багато поетів, але поема польського поета С.Трембецького займає особливе місце. Написана у 1811 році, вона є віршованим путівником по парку.
"Sofiowka" та коментарі до неї Адама Міцкевича
(польською мовою)

Парк як туристичний центр пропонує своїм гостям комплекс послуг - екскурсійне супроводження шістьма мовами, готель, ресторан, конференц-зал тощо.
Докладний перелік послуг

Проектирование и строительство в Умани Инжпроект-2